googleads
Dækbutikken.dk logo
Indkøbskurv

Der er 0 varer i kurven

arrow
Fri fragt v/køb o/500,- *
Prisgaranti
Hurtig levering
Du er her: Forside »  Kundeservice » Nyheder

Politiet melder nu klart ud om bødestraf - køb dine vinterdæk hos daekbutikken.dk

- 05/02/26

Politiet melder nu klart ud om bødestraf

Klik her:

I begyndelsen af vintersæsonen var politiet ikke helt enige om, hvordan kørsel med åbenbart uegnede dæk i vinterføre, skulle håndteres. Nu er der kommet en helt klar udmelding.
 
I dagens udgave af TV Avisen på DR udtaler Christian Berthelsen fra Rigspolitiet, at politiet nu vil udstede bøder til bilister, som kører på åbenbart uegnede dæk i vinterføre – altså sommerdæk, også selvom bilisten ikke er involveret i et uheld eller er til gene for trafikken.
 
I december måned var håndteringen af lovgivningen forskellig i landets politikredse og holdningen i nogle af politikredsene var, at man kun ville give bøde, hvis dækkene var årsag til en hændelse – eksempelvis en ulykke. Det er der nu gjort op med.
 
Bødestraf håndhæves
"Vi har konstateret, at der har været lidt uklarheder og derfor bliver vi nødsaget til at præcisere yderligere. Det vil sige, at vi kan også stoppe folk, når vi kan se, at køretøjet ikke står ordentligt fast eller at der er nogle ting der indikerer, at der køres på dæk der ikke er egnet til føret. Dem vil vi også stoppe, og de vil også få en bøde", udtaler Christian Berthelsen, politiassistent Rigspolitiet til DR.
"Når der nu er lavet en lovgivning, så er det vores opfattelse, at den skal følges, og at der også udstedes bøder, som det var tiltænkt. Det er sund fornuft – og endnu mere, at man benytter de rigtige dæk i vinterføre," siger Volker Nitz, Rådet for Større Dæksikkerhed.
 
Lovgivning har virket præventivt.
Resultatet af lovgivningen har også ved Rådets dæktælling i uge 4 vist, at personbilsbilisterne i stor udstrækning har taget loven til sig. Der er ved dette års tælling af 5.234 personbiler blevet registeret en historisk lav andel af biler på sommerdæk, nemlig kun 4 % imod 11 % i 2025. Dette svarer til et fald fra 316.000 til 117.000 personbiler på sommerdæk i uge 4.
 
Lovgivning bør dog yderligere tydeliggøres.
"Vi er med den nye lov kommet et godt stykke vej, men mangler fortsat at få kravet om mærkning af dækkene helt på plads. I Sverige og Tyskland er mindstekravet 3PMSF-mærkning – også kaldet snefnugmærkning, hvor det fortsat i Danmark kun er M+S, der er definitionen af et vinterdæk i lovens forstand. Dette åbner derfor mulighed for en fortolkning på baggrund af dækkets ydeevne – eller mangel på samme i forhold til føret og bør derfor ændres, så der ikke kan opstå tvivl hos bilisterne – eller hos politiet", siger Volker Nitz.
 
Rådet for Større Dæksikkerhed.
 
Har du brug for hjælp?
Tlf. 9824 1888 - daek@daekbutikken.dk
Hverdage: 9.00 - 17.30
Lørdag: 9.00 - 13.00
Vh. Jens V. Andersen, Kundeservice


Tilbage til oversigten

 
Se vores store udvalg af dæk fra MichelinSe vores store udvalg af dæk fra GoodyearSe vores store udvalg af dæk fra ContinentalSe vores store udvalg af dæk fra DunlopSe vores store udvalg af dæk fra KumhoSe vores store udvalg af dæk fra MinervaSe vores store udvalg af dæk fra Falken
Se vores store udvalg af dæk fra PirelliSe vores store udvalg af dæk fra HankookSe vores store udvalg af dæk fra KleberSe vores store udvalg af dæk fra MaxxisSe vores store udvalg af dæk fra NokianSe vores store udvalg af dæk fra NankangSe vores store udvalg af dæk fra Uniroyal
   
Dækbutikken - Nordstjernevej 1, 9440 Aabybro - Tlf: +45 98 24 18 88
PERSONDATAPOLITIK
Baseret på TigerCMS - Fra Tiger Media A/S